26.02.2010

Düşünce gücüyle muz çalan maymun

Hindistan'ın Kucempi eyaletinde, görenleri hayrete düşüren bir maymun bilim adamları tarafından incelemeye alındı.

Yemek istediği muzları düşünce gücüyle hareket ettirip çalan, sonra da afiyetle yiyen maymun gözaltına alındı. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında A.B.D.'ye getirilen maymunla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

"Nasıl yapıyor anlayamadık?"

Bilim adamları maymun konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Maymunun düşünmesinin söz konusu olmadığını düşünenlere göre, olayın düşünce gücüyle alakası yok. En akla yakın seçenek, maymunun taklit yoluyla bu özelliği geliştirmiş olması yönünde. Görgü tanıkları, bu maymunu daha önce tapınaklar bölgesinde yoga ve meditasyon yapan ustaları büyük bir dikkatle izlerken gördüklerini iddia ediyorlar. Hayvanların taklit ederek birçok şeyi öğrendikleri bir gerçek. Bu görüşe katılmayan bilim adamları ise olayın taklit sınırlarını aştığı yönünde fikir beyan ediyorlar. Konuyla ilgili konuşan Prof. Dr. Alfred McGavyer "Bunu iddia edenleri taklit yoluyla muz hareket ettirmeye davet ediyorum. Ben dün geceden beri ettiremedim" dedi.


"Kim kimi inceliyor şüpheye düştük"

Olayı inceleyen bilim adamlarını en çok zorlayan nokta, maymunun manalı bakışları. Rahat çalışamadıklarını ifade eden bilim adamları olayın aydınlatılması için seferber olmuş durumdalar.

Kaynak: NGH0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini