10.02.2010

46 bin cep telefonu toplatılacak

İki cep, bir de sabit telefon markasının piyasadan toplatılmasına karar verildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK), yaptığı piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda Piyasa Gözetimi Laboratuvarında teste tabi tutulan ve bu testler sonucunda güvenli bulmadığı 3 cihazın bertarafına karar verdi.

BTK, sorumlu firmalarının güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri giderememeleri nedeniyle bu kararı aldığını açıkladı.

Kurumun, masrafları üretici tarafından karşılanmak üzere bertarafına karar verdiği cihazlar ile adetler şu şekilde sıralanıyor;


• Deser Elektronik Ltd. Şti. tarafından ithal edilen 16.180 adet  Minton SC5938(PSTN),• Ber Turizm Otelcilik Ltd. tarafından ithal edilen 12.993 adet Matsu T828(GSM),• Beyaz Bilgisayar Ltd. tarafından ithal edilen 17.000 adet Orite T808(GSM).

Türkiye'de üretilen ya da Türkiye'ye ithal edilen ve pazara sunulan telekomünikasyon cihazları 2007'den beri BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından kurulan Piysa Gözetimi Laboratuarlarında kontrol ediliyor. 'Cep' ve kablosuz telefonlarının sağlığa zararlarını laboratuarlarda inceleyen BTK, yüksek radyasyon yayan cihazları toplatıyor. Piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda telefonların yaydığı elektromanyetik dalgayı ölçen Kurum, önce cihazı ithal eden firmaları da uyarıyor. Telefonlardaki sağlığa zararlı dalgaların 'eşik değerin' altına indirilmesini isteyen Kurum, verilen sürede düzeltilmesi yapılmayanları 'bertaraf' kararı alıyor. Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda test sonuçları güvensiz çıkan 3 cihaz istenen düzeltmeyi yapmadığı için piyasadan toplatılmasına karar verildi.
http://www.milliyet.com.tr/

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini