22.05.2009

Ayna ayna söyle bana, kim var arkanda?


Yabancı biryerde bir aynaya bakıp, bu aynanın arkasında biri var mı acaba, diye düşündüğünüz oldu mu? Olmadıysa, konuyu hemen kapatalım, büyük ihtimalle çoğunun arkasında hiçbirşey yok. Ama eğer birden fazla defa bu endişeyi duyduysanız, yazının devamını okuyun. Minik bir paranoyaklığınızdan daha kurtulmanıza yardım edeceğiz.

Çift taraflı aynalar, evlerde falan değil de genelde BBG'de veya polisiye filmlerde karşılaştığımız nesneler. Ama yabancı yerlerde, özellikle alışveriş yaparken kıyafetleri denemek için girilen kabinlerde bol bol kimliği belirsiz ayna mevcut. Ve evet, küçük bir ihtimal ama, tatilden önce yeni bir bikiniyi/mayoyu denemeye girdiğinizde, izlenmediğinizden kesinlikle emin olmak istiyorsanız yapabileceğiniz ufak bir test var.

Hayır, aynaya dönüp komik suratlar yaparak arkasındakini güldürmeye çalışmak bunlardan biri değil. Yapmanız gereken, parmağınızı aynaya dik olarak dokundurmak. Parmağınızın ucu ile, görüntüsünün arasında birkaç milim de olsa bir aralık kalıyorsa, ayna büyük ihtimalle tek taraflı demektir. Eğer parmağınız görüntüsüne tam olarak değiyorsa, ayna çift taraflı olabilir. Zira çoğu çift taraflı aynanın yansıtıcı yüzeyi, dışta oluyor.

Parmağınızla görüntüsünün arasındaki boşluk, aynanın, camın arkasına "sır" sürülerek normal bir şekilde üretildiğinin kanıtı. Eğer görüntü ile parmak arasında boşluk kalmıyorsa, yansıtıcı yüzey, camın dış tarafına yapıştırılmış ya da cam direk böyle üretilmiş demek.

Bu test, uzmanlar tarafından yüzde yüz güvenilir bulunmamasına rağmen iyi bir ilk tahmin yöntemi olarak görülmüş. Kesin sonucu almak için ise, yanınızda minik bir fener taşımanız gerekiyor.. Çünkü çift taraflı ayna literatürüne göre, istenen sonucu alabilmek için, izlenen tarafın izleyen taraftan ortalama on katı daha iyi aydınlatılmış olması gerekiyor. Eğer izlenen taraftan izeyen tarafa bir fener tutarsanız, izleyen tarafı aydınlatmış oluyorsunuz ve arkasını bir miktar görebiliyorsunuz. Bu tüyoyu veren uzmanın bir tavsiyesi de aynayı şöyle bir ittirmeniz. Arkasında duvar olup olmadığını hissedebilirsiniz diyor.

1 yorum:

along2481 dedi ki...

a really nice info....thanks!!!

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini