8.04.2009

SGK ile akıllı hasta olma yolları...

Emekli Sandığı, Bağ-Kur bir süre önce yeni oluşturulan SGK çatısı altında toplandı. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık alanında pek çok yeni düzenleme getirdi. Şimdi hastalandığınızda sorunlarla karşılaşmamak için bu düzenlemeleri nasıl kullanacağımızı bilmemiz gerekiyor. Yani 'akıllı hasta' olmalıyız...

SGK'nın getirdiği yeni düzenlemelere ilişkin Türkiye'nin dört bir tarafındaki hastalar ve yakınlarından sorular geliyor. Bu uygulamaları en iyi şekilde kullanmanız için Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Başkanı Fatih Acar bir ekip kurdu. Sizlerden gelen soruları tek tek yanıtlıyor:

* Şehir dışında tedavi olmak için sevk gerekli mi?
Şehir dışında hastane seçmenizde hiçbir sıkıntı yok istediğiniz şehirde tedavi olabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile 81 ildeki hastanelere gitme hakkınız var. Ancak gidip dönüş yol parası istediğinizde sevke ihtiyacınız olur.

İKİNCİ GÖRÜŞ NASIL ALIRIM?
* On gün içinde aynı branştan ikinci bir hekime gitme sınırlaması gelmiş ama ben ikinci kez görüş almak istiyorum ne yapabilirim?
Hastanın hastaneye "Ben doktordan emin olmadım, tekrar sizin hastanenizde başka bir doktora görünmek istiyorum" deme hakkı var. Lütfen bu hakkınızı kullanın. SGK'nın anlaşmalı olduğu hastaneler bu imkânı vermezse 170 numaralı telefonu arayarak şikâyetinizi anlatın.

* MR çektirmem gerekiyor ama geçen hafta çektirdiğim için SGK ödeme yapmıyormuş, neden?
Tomografi, MR gibi toplam 222 işlemin tekrarı için 30 ile 180 gün arasında değişen bekleme süreleri getirildi. Aynı bölgede çekim yapılacaksa bu kısıtlama var, çünkü bunların zaten arka arkaya çekilmesi insan sağlığı için tehlikeli. Acil durumlar ve yatan hastalar için bu sınırlama zaten yok. Üniversite hocaları ile bir ekip kurup uluslararası standartları belirledik. MR çekiminden memnun olmadığınız için tekrar gerekiyorsa tekrarını ücretsiz isteyebilirsiniz.

170'i ARAYIN!
* Eczaneye muayene parası ödenir mi?
Muayene ücreti eczanelere ödeniyor. Ama bu konuda şikâyetiniz varsa örneğin "yalnızca kardiyolojiye muayene oldum, göz ve KBB'ye muayene olmadım" diyorsanız hemen 170 numaralı telefonu arayın. Ancak daha önce muayene olup ilaç almadıysanız onun katılım payı ücretini de bu kez ödemek zorunda kalmış olabilirsiniz. O yüzden ne zaman doktora gittiğinizi bir kere daha kontrol edin.

HASTANE SEÇEBİLİR Mİ?
* Hastalar hastane de seçebiliyorlar mı? SGK anlaşması olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Gittiğiniz hastaneye sorabilirsiniz, sgk.gov.tr adresinden anlaşmalı hastaneleri öğrenebilirsiniz.

GRİP ACİL SAYILIR MI?
* Grip nedeniyle ateşlendim, en yakındaki hastaneye gittim ama SGK ile anlaşması yokmuş tedavi ücretini ödedim SGK'dan alamaz mıyım?
Sağlık Bakanlığı'yla birlikte yaptığımız sağlık uygulama tebliğinde de acil halin tanımını yaptık. 24 saat içinde müdahale edilmediği durumda hayatın kaybına kadar gidecek ya da sakatlığa kadar gidecek durumlar acil hal olarak kabul edilir. Basit bir soğuk algınlığı nedeniyle sözleşmesiz bir yere gidilirse acil hal kapsamında sayılmaz.

* Kalp krizi geçiriyorum zannettim, bunun ücretimi alamaz mıyım?
Onu değerlendirmek çok basittir. Kişinin geliş tablosuyla çıkış tablosuna bakılır, buna göre karar verilir. Doktor acilen geldiğini raporlarsa bunun ücretini alırsınız, hiç sorun yaşamazsınız.

28 bin dolarlık beyin pilini de SGK veriyor
Beyin pili, epilepsi ve parkinson hastalarında SGK ödeme yapıyor. Özel hastaneler ne olursa olsun ek ücret talep edemez, SGK'nın hükmü var. Haklarında işlem yapılır..
SGK'nın yeni düzenlemeleriyle ilgili SABAH okurlarından yüzlerce soru geldi. SGK Genel Müdürü Fatih Acar ve ekibi bu soruları yanıtladı:

* Parkinson hastasıyım, titremelerime karşılık doktor beyin pili önerdi ama pahalı. 28 bin dolar olduğu söyleniyor. SGK karşılar mı?
Eskiden sorunlar vardı ama artık beyin pili, epilepsi ve parkinson hastalarını da SGK karşılıyor. Sağlık Bakanlığı beyin pilinin bu iki hastalık için kullanılmasına izin veriyor. Ancak depresyon, kilo kontrolü için uygulanması düşünülürse, SGK bunu ödemiyor. Çünkü bu uygulama alanı Sağlık Bakanlığı tarafından henüz kabul edilmedi.

EK ÜCRET İSTER Mİ?
* Devlet hastanesinde ameliyat oldum ama benden ek ücret istediler. Böyle bir hakları var mı?
Kamu sağlık kuruluşları standart hizmetler dışında kalan otelcilik hizmeti ve öğretim üyesi ücreti için ilave ücret alabilecekler. Ancak bunu size daha önce bildirmeleri gerekli.

* Şu anda erkeklerin en büyük derdi prostat için SGK 'yeşil ışık' denen ameliyatı kabul etmiyor, ortalama 3 bin TL konforlu risksiz bir operasyon ama ödeme yapıyor neden?
Ödemeyi yapıyoruz, hiçbir problemimiz yok. Yeşil ışık teknolojisinden üniversite ve devlet hastanelerinde yararlanırlarsa, hastaların ilave hiçbir ek ücret ödemelerine gerek yok. Ancak SGK'nın anlaşmalı olduğu özel hastanelerde bu işlemi yaptırmak isterlerse, bu durumda ek ücret ödemeleri gerekebilir. SGK Yasası'nda 'istisnai operasyonlar listesi' var. Bu listenin içinde yeşil ışık teknolojisi de yer alıyor. SGK bu işlem için 1200- 1300 TL ödüyor. Özel hastaneler bunun iki hatta üç katına kadar ek ücret talep etme hakları var.

STENT PARASI
* SSK'dan emekliyim. SGK'nın anlaşmalı olduğu bir hastanede kalbime stent takıldı. Ben o an stent'in ne olduğunu bile bilmeden 'ilaçlı stent takalım mı, bu stent iyi ama SGK ödemiyor' dediler. Ben de hiç bilgim olmadığı için kabul ettim. Zaten düşünmem için beş dakika verdiler. İlaçlı stent için 5.5 bin TL ödedim. Faturası var. SGK bunu ödemiyor, bari bana standart stentin ücretini ödesin. Bu mümkün mü?
İlaçlı stentin ücretini kurum ödemiyor, bu konu çok tartışılıyor. Ama tekrar ediyorum ilaçlı stentin bilimsel olarak üstünlüğü kabullenilmiş değil, bu nedenle ödeme yapılmıyor. SGK normal stent bedelini ödüyor, o da 180-200 TL arasında değişiyor. Hastane ilaçlı stenti takmak için yazılı onayını almıştır. Hastane normal stenti fatura etmediği için hastanın onun ücretini alması mümkün değil. Ama bu konuda hastaları tekrar uyarıyorum. SGK'nın ödedikleri kaliteli malzemelerdir, bu konuda daha fazla para ödemeniz gereken teklifleri hemen kabul etmeyin.

LENS ÖDENMİYOR
* Görme sorunum var, keratokonus lenslerini eskiden sigorta ödüyordu artık ödemiyormuş neden?
Daha önce kontakt lensleri sadece SSK karşılıyordu, Emekli Sandığı tıbbi bilim komisyonu bunun ücretini ödemiyordu. Şimdi sağlık kuruluşları tek çatı altında birleşince ortak karar verildi. Keratokonus adı verilen göz içine yerleştirilen lenslerin gözlükle aynı işlevi olduğu fikrinde birleşildi. Bu nedenle artık ödeme yapılmıyor. Çünkü operasyonla korneanızın içine yerleştirilecek bu lensle elde edebileceğiniz görüntüyü, gözlükle kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

* Oğlum 15 aylık. İlk 3 aşısını yaptırabildik. Bu aşılar 4 tekrar olmalı diye biliyoruz. Sonuncusunu imkanlardan dolayı yaptıramadık. Buradaki hastaneye sorduk. 'İlk defa yapılacaksa ücretsiz, yoksa ücretini ödüyorsunuz' dediler. SGK bu aşıların yalnızca ilkini mi ödüyor.
Pnömakok aşılarını kaç yılda bir hangi yaş gruplarına yapılacağı bellidir. Çocuğunuz bu program dahilindeyse, SGK bu aşıların hepsinin ücretini öder. Örneğin hepatit aşısının üç kere tekrarı gerekiyor, üçünü de yaptırıyoruz. Yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de kaç kere aşı vurulması gerekiyorsa, SGK bütün aşı takvimini öder.

* Şeker hastalığı için insülin ilaçlarına katkı payı ödeniyor mu?
Oldukça geniş ilaç katılım payı alınmayacak bir listemiz var. Diyabet hastaları da bu listede, sizler katılım payı ödemeden ilaçlarınızı alabilirsiniz.
* İşsizlik sigortası alıyorum, genel sağlık sigortasından çalışanlar gibi yararlanabilir miyim?
İşsizlik ödeneği ödenen sürelerde sigortalılar hastalık sigortası yardımından yararlanabiliyorlar. Hatta sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa onlar da genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor.

* İsteğe bağlı sigortaya devam ediyorum, eşimden dolayı sağlık yardımından yararlanabilir miyim?
Bu konuda önemli bir değişiklik oldu. İsteğe bağlı sigortalıların sağlık pirimi ödemek koşuluyla sağlık hizmetinden yararla hakkı artık var. Kendi sigortalılığı nedeniyle sağlık hizmetinden yararlanacağınızdan eşiniz nedeniyle sağlık yardımı almanıza gerek kalmıyor.

KANSER TARANIYOR...
* Annem genç yaşta kanserden öldü, ben de check-up yaptırmak istiyorum SGK bu taramanın parasını öder mi?
Öncelikle şunu söylemek isterim, check-up diye bir uygulama yok. Halk dilinde var, bazı hastaneler de kullanmaya çalışıyorlar ancak tıbbi karşılığı tam olarak yok. Eskiden yalnızca tedavi ve kontrol maksatlı olarak kanser taramalarının faturaları ödeniyordu. Artık hiçbir riski bulunmayan, bu konuda hiç tedavi görmeyen hastalara da "yaş sınırlamaları" ile tarama yaptırabiliyorlar. Yeni uygulama ile koruyucu sağlık hizmetlerinin ücretlerini SGK ödüyor. Ancak belirli şartları var. Sağlık Bakanlığı Kanser Araştırma Merkezleri'nin kurduğu KETEM'ler var. Bunlar her ilde açılıyor. Meme kanseri, kolon kanseri, rahim ağzı kanseri, prostat kanserine karşı buralarda tarama kontrollerine katılabilirsiniz. Buralarda yaptıracağınız mamografi, ultrasonografi, kolonoskopi ücretleri SGK tarafından ödeniyor. Ek ücret ödemenize gerek yok. Ancak Sağlık Bakanlığı bu taramalara yaş sınırı getirdi. Kadınlar ve erkeklerin 50 yaş üstü olmasını şart koşuyor.

* Sağlık hizmetlerinden hangilerine katılım payı ödeyeceğim?
Ayakta tedavilerde, hekim ve diş hekimi muayenesinde, ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlara katılım payı ödemeniz gerekiyor.

KÖK HÜCRE ÖDENİR Mİ?
* Kök hücreyle ilgili tedavileri SGK ödüyor mu?
Kök hücre ile ilgili ödeme yapılıyor ancak kök hücre tedavisinin Sağlık Bakanlığı tarafından o hastalık için onaylanmış olması lazım. Kemik iliği nakillerini ödüyoruz, Sağlık Bakanlığı buna izin verdi. Kök hücre nakillerinin bir kısmı deneysel amaçlı yapılıyor. Sağlık Bakanlığı bir sağlık hizmeti olarak bildirmedi.


Kaynak: http://www.sabah.com.tr/

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini