16.04.2009

Gıdaların raf ömrü uzadıkça insanların ömrü kısalıyor


Günümüzde tıbbî teknolojinin hızla ilerlemesine rağmen kronik hastalıklar da aynı ölçüde artıyor. Özellikle gıdaların raf ömrünü uzatan kimyasal katkı maddeleri ve sağlıksız beslenme yüzünden ortaya çıkan kronik hastalıklar yüzünden, birçok insan hayatının son yıllarını sağlık sorunları ile geçiriyor.

Hastalıkların elbette birçok sebebi var, ancak tıbbın sebeplerden ziyade tedavi süreciyle ilgileniyor olması hastalıkların yaygınlaşmasını körüklüyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Beslenme ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, ticari bir sektör haline gelen tıp alanında çok büyük paralar döndüğünü, gerçekler gizlendikçe daha çok ilaç satıldığını söylüyor. Koruyucu katkı maddeleriyle raf ömrü uzatılan, yapay tatlandırıcı ve aromalarla cazibesi artırılan paketlenmiş gıdaların sağlığa zarar verdiğini belirten Prof. Dr. Aydın, sağlıklı beslenme için doğal ve taze beslenmeyi öneriyor.

Gıdaların raf ömrü uzadıkça insan ömrünün kısaldığına dikkat çeken Prof. Aydın, "Genetiği değiştirilmiş bile olsa taze yiyecekler paketlenmiş gıdalardan çok daha iyiler. Zarar sürecini yavaşlatabiliriz. Herkes bilinçli davranırsa çok şey değişebilir." diyor. UHT yöntemiyle yüksek sıcaklıkta bütün bakterilerden arındırılarak paketlenen sütlerin zararlarını ilk defa gündeme getiren Prof. Aydın, bu yüzden firmalardan da büyük tepki almış. Bilimsel veriler ortaya koyduğu için bir şey yapamadıklarını ifade eden Aydın şöyle konuşuyor: "Suyun başını tutanlar tepki gösteriyor. Hakkımda suç duyurusunda bulunuldu, kınama yazıları yazıldı. Firmalardan direkt tehdit almadım ama yıldırmak için çeşitli önerileri oldu ama vazgeçmedim. Gerçekleri daha iyi bilen bazıları sessiz konuşuyor."

Sağlığınızı korumak için temel prensipler

Prof. Dr. Ahmet Aydın, önerdiği 'taş devri diyeti' ile birçok hastalığın önüne geçilebileceğini söylüyor:

Tuz, şeker ve unu çok az tüketin.

Güneşlenin veya D vitamini alın.

Omega 3-6 yağ dengenizi korumak için ayçiçeği, pamuk, mısırözü ve soya vb. gibi tohumlu sıvı yağları çok az kullanın. Sızma zeytinyağını tercih edin.

Margarin kullanmayın. Köy tereyağı en iyisidir.

Köy ya da mandıra sütünü tercih edin. Pastörize günlük şişe sütü de olabilir. Homojenize ve UHT teknolojisi kullanılan kutu sütleri kullanmayın. Kaymak bağlamayan, ekşimeyen süt ya da yoğurt doğal değildir.

Sütten çok yoğurt ve peyniri tercih edin.

Kutulanmış gıdaları yemeyin.

Sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketin.

Doğal ortamında yaşayan hayvan ürünlerini kullanın.

Günde 6-8 bardak su için. Suyu yemekle birlikte değil, yarım saat önce veya sonra için.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini