14.03.2009

Saçlarınız beyazlamasın!‏


Saçlarınız beyazlamasın!
Uzmanlar saçlarda ağarmaya neden olan maddeyi buldu

Saçların beyazlamasının nedeninin, saç boyalarında da kullanılan hidrojen peroksit olduğu belirlendi.

Almanya\'daki Mainz Üniversitesi Biyofizik Enstitüsünden Prof. Heinz Decker, hücrelerin ürettiği hidrojen peroksidin, saçın yaşlanmayla birlikte beyazlamasında anahtar rol oynadığının saptandığını belirterek, bu bulgunun saçların erken ağarmasına karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.

Daily Telegraph\'daki habere göre, Prof. Decker, beyazlatıcı madde olarak da kullanılan hidrojen peroksidin, yaşlandıkça saç köklerinde büyük miktarlarda toplandığını ve sonunda renk pigmenti melaninin sentezine mani olduğunu bildirdi.

Vücudun tümünde küçük miktarlarda üretilen hidrojen peroksit (H2O2), normalde bu kimyasalı parçalayarak su ve oksijene dönüştüren bir enzimle etkisizleştiriliyor. Ancak yaş ilerledikçe, bu enzimin seviyesi düşüyor ve böylece hidrojen peroksit birikimi artıyor.

Bradford Üniversitesinden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Decker, hidrojen peroksidin, tahrip olmuş proteinlerin onarımı için gereken enzimleri de engellediğini belirtti.

Tüm bu süreç sonunda renk pigmentleri saç kökünden ucuna kadar tedricen kayboluyor.

Prof. Decker, \"Artık bu sürecin altında yatan spesifik moleküler dinamiği biliyoruz\" dedi.

Araştırma, FASEB (Federation of American Societies for Experimental Biology) dergisinde yayımlandı.

2 yorum:

leydielif dedi ki...

Bu ben ve bizim ailedekiler için geçerli değil galiba çünkü saçımı hiç boyatmadığım halde öyle çok beyazladıki saçlarım mecburen boyatmak zonurda kaldım. Annem ve babamda öylele çok genç yaşta saçlarını boyatmadıkları halde beyazlamaya başlamıştı.

seyda dedi ki...

Mutlaka öyledir Elifciğim. Ben bu yazıyı kendimce doğru buldum. Çünkü ablam ve kızkardeşim saçlarını sık boyattıkları için çabuk beyaz saçlı oldular. Ben 4-5 senede bir boyatıyorum. maşallah henüz beyazım yok :) Yaşımda küçük değil. Gözlemlerimde genelde bu yönde sık boyatan arkadaşlarımın yada yakınlarımın saçları daha beyaz. Yorumun için bu arada teşekkür ederim. sağlıkla kal..

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini