13.11.2008

web sitemizin tatlı belaları meta taglar


Web sitelerini oluşturan kaynak kodlarının en üst satırlarında yer alan ve site ziyaretçileri tarafından okunamasa da, arama motorlarının gönderdikleri spider'lar tarafından incelenen kodlardır. Bu sayfa üzerinde farenizin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden "view source" , "kaynak" , "kaynağı görüntüle" veya benzeri satırı seçerek bu sayfanın kaynak koduna göz atabilirsiniz.

Google arama motoruna kayıt olmak herkezin zannettiği gibi google'a çıkmak anlamına gelmez. Bir çok kişi sitesini kayıt ettirmesine rağmen google çıkamamaktan şikayetçiler. Sadece kayıt olmanız yeterli değildir. Bir kaç kaide daha vardır onlarıda doğru bi şekilde yapmalısınız aynı zamanda diğer faktörleri yerine getirseniz bile kayıt edilmemiş bi site asla google'da aramalarda çıkmaz bu nedenle ilk maddemiz de sitemizi google arama motoruna nasıl kayıt ettiririz onu öğrenelim.

1- URL Kaydetme (Google Arama Motoruna Kayıt)

http://www.google.com.tr/add_url.html

Yukardaki adresten sitemizi basitçe google arama motoruna kayıt ediyoruz.
Türkçe bi sayfa olduğu için zorluk çekmeden sitenizi kayıt ettirebilirsiniz...

2- **** Taglar

<**** http-equiv="content-type" content="text/html; charset=windows-1254">
<**** http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">
<**** name="description" content="Site Başlık Açıklaması">
<**** name="keywords" content="Anahtar Kelimeler">
<**** NAME="rating" CONTENT="general">
<**** NAME="abstract" CONTENT="security">
<**** NAME="robots" CONTENT="all">
<**** NAME=googlebot CONTENT="Index, Follow">
<**** NAME=robots CONTENT="Index, Follow">
<**** name="distribution" content="global">

Bu kodları sitenizin tagları arasına eklemelisiniz. Yukardaki kodlar hazır bi script kullanıyorsanız mutlaka vardır ama siyah renkte olan bölümler boştur. Yada scripti yazanların kendi kafasına göre koydukları yazılar vardır.

Bizim içinde **** taglar içinde google arama motorunda üst sıralarda çıkmak için o 2 bölüm gereklidir.
Sağlıklı sonuçlar almak için site başlık açıklaması için 80 karakterlik bi yazı, Anahtar kelimeler için ise 20 tane kelime eklemek ideal olacaktır.

3- Google Webmaster Paneli & Verify İşlemi http://www.google.com/webmasters/sitemaps
Adresinden giriş yapmamız gerekiyor. Giriş yapabilmek için google hesabına sahip olmanız gerekiyor. ( Gmail’den alınmış bir email adresi gibi.. )

Evet sitenizi ekleyin.

Sitenizi ekledikten sonra sizden bu sitenin gerçekten size ait olup olmadığını onaylatmak isteyecektir. Bu işleme Verify diyoruz. Ama sitemizi tanıtmadan önce robotların sitede dolaşmasını sağlayacak robots.txt dosyasını hazırlamamız gerekecek. Google sizi nasıl robot hazırlayacağınız konusunda yönlendirir. [?] işaretleri zaten yeterli ingilizcesi olanlar
için gerekli açıklamaları kullanıcılara sunmakta. Ama ben size hazır ve kapsamlı bir robots.txt dosyası vereceğim isterseniz bunu alın bir metin belgesine yazın robots.txt olarak kaydedip sitenizin ana klasörüne ( kök dizin ) yükleyin, isterseniz kendinize özgü bir robot metini yaratın.Açılan sayfada " Choose Verification Method " menüsünden hangi yöntemi kullanacağımızı seçmemiz isteniyor. Ben Upload HTML metodu ile devam ediyorum.


Gördüğünüz gibi sizden bir html dosyası oluşturmanızı istiyor. Sizin sayfanızda açılan isim ile aynı ismi taşıyan bir html dosyası oluşturmalısınız. Yalnız dikkat! uzantısı htm değil html olacak. Hani ne fark var demeyin farkediyor. Oluşturduğunuz dosyanın içine istediginiz şeyleri yazabilirsiniz ama gerek yok. Boş bir sayfa olarak hazırlayın.

Bu tagları notepade yazın farklı kaydet deyin ve sizden istenen isim ile html olarak kaydedin, bu yeterli. Şimdi oluşturduğunuz bu html dosyasını sitenizin ana klasörüne ( kök dizin ) upload edin. Ve dosyanın sitenizde çalışır durumda olduğundan emin olun.


Daha sonra yukarıdaki resimde olduğu gibi iki check box u da işaretliyoruz ve -Verify- diyoruz.
Ve artık aşağıdaki resmi görüyo olmamız gerekiyor.

4- Sitenize Nasıl Harita Yaratırsınız? ( Site Map )

Webmaster panelinin ana sayfasında siteniz gözüküyordur. Verify olduğunu gösteren yeşil tick yanında " Add a sitemap " linkini göreceksiniz. Geriye kalan işlemlere burdan devam edeceğiz ama öncesinde sitenize bir harita yaratmanız gerekecek. Bu linke tıklamadan önce yapacağımız işlemler var.

http://www.xml-sitemaps.com/ adresinden sizin sitenize uygun bir xml site haritası çıkartabilirsiniz

" Start " dedikten sonra sitenizi taramaya alacaktır. Tarama işleminin uzunluğu sitenizin büyüklüğü ile doğru
orantılıdır.Size tavsiyem sitenizde aynı sayfanın içinde 100 den fazla link bulunan sayfalara yer vermeyin, ****lar içinde
kelimeleri tekrarlamayın, verdiğiniz keywords ler sitenizin içeriği ile ilgili olsun, az ama öz olsun, karmaşık bilgiler robotların doğru çalışmasını engeller belkide sitenize uğramadan giderler ve spam olarak algılarlar.
Taramanın sonucunda size özel oluşturulmuş site haritalarını download edin.


Bu dosyaları bilgisayarınıza download ettikten sonra sitemap.xml ve urllist.txt dosyalarını ana klasöre ( kök dizin ) upload edin. Aynı zamanda bu tarama sonucu sitenizde bulunan hataları da gözleriniz önüne serecek. Ayrıca sitenizdeki hataları
denetlemek için http://validator.w3.org/ adresini de kullanabilirsiniz. Bu arada aşşağıdaki resimdekilere benzer kodlar çıkacak. Bunlarıda bir kenara kaydetmeyi unutmayın. Gerçi bunlar indirdiğiniz sitemap.xml in kaynak kodlarıdır ama olsun yinede ufak tefek farklılıklar olabilir.
Ayrıca sitenizin xml kaynak kodlarınıda bir kenara kaydedin.

Şimdi google webmaster anasayfadaki hesaba dönüp " Add a sitemap " linkine tıklayabiliriz.
Haritayı eklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Şimdi sitemizin haritası eklendi. Webmaster ana sayfasına döndüğümüzde Manage http://www.siteniz.com linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada "sitemaps" sekmesine geçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki resime benzer bir sayfa açılacak tabi aşağıda gözüktüğü gibi Submitted -> 8 hours ago ve Sitemap Status -> OK yazmayacak muhtemelen Submitted 0 Sitemap Status Pending olacaktir. Biraz zaman geçtikten sonra robotlar sitenize uğrayıp bilgileri alacaklar ve resimdeki görünen hale dönüşecektir.
Ama henüz işimiz bitmedi http://www.forumena.com/images/smilies/smile.gif urllist.txt dosyamız var. Aslında geriye kalan işlemler çok basit sitemaps.xml dosyasını tanıtmak
için ne yaptıysak aynısını urllist için yapacağız tek fark aşağıdaki resimdeki gibi olacak

URL list dosyamızıda hallettikten sonra sitemaps sayfamız aşağıdaki gibi gözükecektir. Yalnız demin yukarda dediğim gibi Submitted -> 8 hours ago ve Sitemap Status -> OK yazmayacak muhtemelen Submitted 0 Sitemap Status Pending olacaktir.

Evet google webmaster sayfalarında yapacağımız işlemler bitti. Gerçi sonu yok bu işin geliştirmek mümkün ama bu yaptıklarımız sitemizin googleda sağlıklı bir şekilde listelenmesinde büyük rol oynayacaktır

En azından bu not her an elimin altında olacak :)

2 yorum:

Karbonizma dedi ki...

Gerçekten harika bir paylaşım olmuş. Teşekkür ediyorum.

seyda dedi ki...

Teşekkür ederim Karbonizma ilgilenmen çok güzel. Çok şeyler paylaşmak istiyorum ama ahh şu admin engelleri olmasa :)) işyerimden kastediyorum..

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini