23.10.2008

Hayvana acımak onu korumaya çalışmak, muhtaca, çaresize MERHAMET ETMEK demektirÇankaya'da oturuyorum ve apartmanımızın önünde 4 aydır yerleşen 3 sevimli kedilerden daha önce bahsetmiştim. Onlar sokak hayvanı ama çok masum çok şirinlerdi. Pazartesi en küçük kediyi zehirleyip öldürdüler. İki gün sonrada kardeşini zehirlediler. Kimler, neden yapıyorlar anlamıyorum. Merhamet duygusunu yitirmiş zavallı insanlar olarak görüyorum bu vahşeti yapanları.

Bazılarımız hayvandan önce insan gelir sen ne diyorsun kardeşim diyecek ama bakın bunu cevabı Gandhi’ nin şu sözlerinde gizlidir: “bir toplumun ahlaki gelişmişliğini ve uygarlık seviyesini anlamak istiyorsanız, hayvanlarına nasıl muamele ettiğine bakmak yeterlidir”

Hayvanlar, doğanın insana en yakın, ama en çaresiz ve muhtaç olan parçalarıdır. Hayvanı korumak, ona şefkat ve merhamet etmek, bir GÖSTERGEDİR.

Hayvanını koruyan, kollayan bir toplum, insanın da zayıfına, muhtacına ve fakirine sahip çıkıyor demektir.
Yani hayvana tavır bir göstergedir.

Eğer önce insan gelir dersek, insan neden önce gelir, çünkü güçlüdür şeklinde bir yaklaşımdan yola çıkmış oluruz.

İnsanın önce gelmesini kabul edersek, “güçlü olanın zayıfa, yönetenin yönetilene, zenginin fakire” olan üstünlüğünü de kabul etmek zorunda kalırız.Bu bağlamda güçlü ve zengin ülkelerin de fakir ülkelere olan saldırı ve tahakkümünü de onaylamış oluruz.

Ayrıca en muhtaç insan bile derdini anlatabilir, konuşabilir. Kışın kapalı bir dam altı bulup, yazın bir kaldırım gölgesi bulabilir. Ama hayvanlar bunu yapamazlar.

10 kişiyi öldürmüş bir katilin bile adalet karşısında savunma hakkı vardır. Fakat tek suçu bu dünyaya kendi isteği dışında gelmek olan bu çaresiz hayvancıklar, yalnızca var oldukları için zehirli yiyeceklerle vs. kıvranarak ölüme mahkum ediliyorlar.
Yani sevimli dostlarımıza suçu olmayan bir ceza uygulanıyor.

Bakınız siz hiç banka soyan, gıdalara zehirli kimyasal karıştıran, fabrikasının atığını toprağa, suya ve havaya atan bir hayvan gördünüz mü?

Siz hiç çantasını almak için kadınları kaldırımlarda sürükleyerek öldüren, sakat bırakan bir hayvan gördünüz mü?

En fazla ezilen, yaşam hakkı olmayan, en çaresiz ve muhtaç olan bu hayvanların yaşam haklarını savunmak önemlidir.

Bu nedenle, insandan daha zor durumda olan, vahşete uğrayan bu çaresiz canlılara yardım etmeyi de önemsemeliyiz artık.
Esas olarak hayvana acımak onu korumaya çalışmak, muhtaca, çaresize MERHAMET ETMEK demektir. İnsan olmanın, çağdaş olmanın gereği budur.

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini