8.10.2008

Açlık, sağlıklı hücreleri kemoterapiden koruyor


Açlığın, kemoterapinin zararlı etkisine karşı sağlıklı hücrelerin korunmasına yardımcı olabileceği belirlendi.

CHICAGO - ABD’li araştırmacılar, 2 gün boyunca fareleri aç bıraktıktan sonra hayvanlara yüksek dozda kemoterapi uyguladı. Bu farelerin, kemoterapinin ardından güçlü olmaya devam ettikleri görüldü.

Beslenen fare grubundakilerin yarısının öldüğü, sağ kalmayı başaranlarınsa kilo kaybetmeye ve halsizleşmeye devam ettikleri gözlendi.

Aç kalmaya zorlanan farelerin, insanlara uygulananın 3-5 katı kemoterapi seanslarından sonra “hiçbir stres ya da acı çekme belirtisi göstermediği” de vurgulandı.

Deney kaplarında insan hücreleri üzerinde yapılan testler bu gözlemi doğruladı.

Araştırmanın başındaki, Kaliforniya Üniversitesi’nden Gerontoloji (Yaşlılıkbilimi) uzmanı Longo, klinik araştırmaların gerekli olduğunu, bunların da aynı sonuç vermesi halinde bu yöntemin birçok hastanede uygulanabileceğini söyledi.

Longo ve ekibinin araştırmasına birçok uzman destek verdi. “Kanser biyolojisine yeni bir kavram getirmesi sebebiyle çok önemli” olarak değerlendirilen araştırmanın insanlara daha yüksek dozda kemoterapi verilebilmesi için yeni umut doğurduğu belirtildi.

Makale, Amerikan Bilimler Akademisi yıllığında yayımlandı.

Kaynak: ntvmsnbc.com

1 yorum:

Kanser Tedavisi dedi ki...

Kanserle ilgili son gelismelere yer verdigim henuz gelistirme asamasinda olan bir web sitem var. Arastirma yaparken rasladigim bu yaziniza hem fikirlerinizi almak hem de daha cok insana ulasabilmek icin yorum birakmak istedim. Web sitemi ziyaret edip yorumlarinizi paylasabilirsiniz cok sevinirim. Yayin hayatinizda basarilar dilerim.

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini