12.08.2008

İnternet suçlarına 2 yeni suç daha eklenecek.


İnternet suçları kapsamındaki katalog suçlara, “kişisel hakaret” ve “zombilik” eklenmesi için çalışılıyor.
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da belirtilen katalog suçlara ”kişisel hakaret” ve ”zombi” olmak üzere 2 yeni suç eklenmesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Acarer, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, başkasının bilgisayarına izinsiz girmek olarak tanımlanan ”zombi”nin engellenmesi ve kişisel hakaret içeren sitelerin kapatılması yönünde acilen düzenleme yapılması gerektiğini ve bu düzenlemenin birkaç ay içinde TBMM’ye getirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Şu andaki düzenlemeye göre, kişinin, hakkında açılan ve hakaret içeren siteyi kapattırmak için mahkemeye gitmesi gerekiyor. Sitenin kapatılması için mahkeme kararı gerekiyor.

3G İHALESİ
Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesini yapma yetkisinin Ulaştırma Bakanlığı’na verilmesini değerlendiren Acarer, ”Kasım veya Aralık’ta 3G ihale için karar verilse bile, süreç en az 5 ay. İtirazları, mahkeme sürecini de düşünürseniz, bana göre ihalenin sonuçlanması 2009 ortalarını bulur. 3G, 2009′da verilirse, 4G en iyi ihtimalle 7 sene sonra çıkar” diye konuştu.

Acarer, numara taşınabilirliği konusunda Telekomünikasyon Kurumu’nda altyapının hazırlandığını, GSM operatörlerinin 9 Kasımda numara taşınabilirliğine geçmeleri gerektiğini vurguladı.

YOUTUBE
Uzun süredir kapalı olan ”youtube” adlı video paylaşım sitesinin yetkilileri ile resmi bir görüşme yapılamadığını, Türkiye’de ”Atatürk’e hakaret” gibi konularda hassasiyet olduğunu belirten Acarer, her ülkede benzer sıkıntılar olduğunu ve tepkilerin doğal olduğunu savundu. ayfun Acarer, 5651 Sayılı Kanun’da yer alan 9 katalog suçun benzeri 4-5 suça ilişkin AB’de çalışmalar yürütüldüğünü de belirtti.

Kaynak: http://www.biyazi.com/

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini