10.07.2008

Neden hatırlayamıyorum diyorsanız..

İş stresi, hayatın zorlukları ve karmaşası derken çoğu şeyi hatırlamakta zorlanıyoruz. Dilimizin ucuna gelen isimler bir türlü dışarı çıkamıyor. Yapmamız gerekenleri unutuyoruz ve belki de sırf bu küçük unutkanlıklar nedeniyle sosyal hayatımızda birçok işimiz sekteye uğramış oluyor. RealAge bu konuda bizlere hafızamızı daha güçlü hale getirecek bazı önerilerde bulunuyor.
Okuyun, yazın ve ezberlemeye çalışın! Bu basit 3 maddeyi bir dizi işlemle uygulayıp ve kendinimizi test etmiş olacağız.


Şiir seviyor musunuz? Evet diyenler için en sevdikleri şiiri seçmelerini istemiyoruz. Pek bilmedikleri bir şiir bulmaları bu egzersizin sonuçlarının daha faydalı olması için önemli. Sevmeyenler ise dinlemedikleri bir şarkı sözü seçebilirler. Lütfen bu konuya önem verin, bilmediğiniz bir şeyler seçmelisiniz.


1: İlk okuyuşunuzda yavaş davranın. İçinizden okuyun. Her kelimenin orada neden bulunduğunu anlamaya çalışarak yavaşça okuyun. Anlamlar, sizin hatırlamanızı daha da kolaylaştıracaktır.


2: Sonrasında, kendinizi okuduğunuz şiirin ritmine kaptırarak hızla içinizden okuyun. Hatta birkaç kere hızla okuyabilirsiniz, daha yararlı olacaktır.


3: Boş bir kağıt alın ve şiiri oraya kopyalayın. Yapılan araştırmalarda birçok kişi, bazı bilgileri yazarak daha kolay hatırladığını belirtiyor. İsterseniz birkaç kere yazabilirsiniz.

4: Şimdi şiiri yüksek sesle okuyun, sesli duymak sizin kelimeleri daha kolay ezberlemenize yarayacaktır.

8: Güzel bir uyku çekin. Her zaman yoğun düşünceler sonrası gelen uyku, yorulan zihninizi öğrendiğini unutturmayarak dinlendirmeye yarar.


9: Şiirin bir kopyasını her zaman yanınızda taşıyın. Gün içerisinde ne zaman canınız isterse ve boş vakit bulursanız, önce içinizden şiirin hatırlayabildiğiniz kadarını söyleyin, sonra çıkarıp kağıttan okuyun.

Alıntı...

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini