14.06.2008

Babalar Günü


Dünyanın pek çok ülkesinde Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanmaktadır. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Fakat bir çok ülke ise Babalar Gününü farklı tarihlerde kutlamaktadır. Örneğin, Avustralya ve Yeni Zelanda eylül ayının ilk pazar günü kutlarken, Avusturya ve Belçika haziran ayının ikinci gününü Babalar Günü olarak kutlamaktadır.

Babalar Gününün ilk ortaya çıkışı ile ilgili olarak tarihçiler tarafından değişik tezler ileri sürülmektedir. Kimi tarihçilere göre geçmişi Antik Roma dönemine kadar giderken, kimileri de ilk olarak Batı Virginia’da ortaya çıktığını belirtmektedir. Babalar Gününün ilk olarak Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunan tarihçilere göre, bu bölgede yaşayan John Dowdy annesinin ölümünden sonra onun yerini alan babası için böyle bir günün kutlanmasını istemiştir.

Bir başka tarihçi grubu ise Babalar Günü fikrinin ilk olarak, Washington’da yaşayan John Bruce Dodd tarafından 1910 yılında ortaya atıldığını söylemektedir. Dodd’un annesi altıncı çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybetmiş ve o günden sonra babası hayatını çocuklarına adamıştır. İşte Dodd, babası William Smart’a özel bir gün hediye etmek amacıyla bu fikri ortaya atmıştır. John Bruce Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihinin Babalar Günü olması için çaba sarfetmiştir.
Bu çalışmalar sonucunda Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910 günü Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış, ardından ülkenin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Babalar Günü resmi olarak ise, 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmaya başlanmıştır. Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kabul edilmesi, ABD Başkanı Lyndon Johnson’un 1966 yılında yayınladığı bildiri ile gerçekleşmiştir.

3 yorum:

ayca dedi ki...

Şeydacım bu yabancılardan hep böyle güzel şeyleri alsak çok daha iyi olacak ama....

gecte olsa babalar günü kutlu olsun canım....

tugce dedi ki...

Hız kesme tekniği çok harika...:))) asıl bizim ülkemize lazım bu teknik..:))

Şeydacım çok mu uykun geldi açılmıyor neyse sonra bir ara gelir bakarım....

Babalar günü kutlu olsun....

şeyda dedi ki...

Ayça'cığım, Tuğçe'ciğim blogumu ziyaretiniz için teşekkürler.
Tuğçe'ciğim çok uykunmu geldi gönderim genelde firefoks kullandığım için orda açıyordum ama explorerde bende açamadım. neden kaynaklanıyor bilemediğim için bende komple kaldırdım canım.

Kızlar bu arada blogunuz (birden fazla var bildiğim kadarıyla) her ziyaret ettiğimde dahada ilerlemiş görüyorum. Devam edin sakın bırakmayın. Bende kendimi bir verebilseydim.:)
Sevgilerimle...

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini