5.03.2008

Arabası olan yandı, sokak vergisi geliyor


sokağa park edilen araçtan doğalgaza, şans oyunlarından eğlence yerlerine kadar her gider kalemine belediye vergisi geliyor.

Hükümet, belediye gelirlerini önemli oranda artıran tasarıyı yeniledi. Kamuoyunda “Deli Dumrul” vergileri olarak anılan düzenleme yasalaşırsa, sokağa park edilen araçtan doğalgaza, şans oyunlarından eğlence yerlerine kadar her gider kalemine belediye vergisi geliyor.

Başbakan Erdoğan, tasarının Temmuz’a kadar yasalaşacağını açıkladı. Belediye gelirlerini artıran yasa, 2006’da TBMM’ye sunulmasına rağmen görüşülemeyerek “kadük” kalmıştı. Tasarı, geçen ay yenilenerek TBMM’ye sunuldu.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, asarıda yer alan yeni vergiler şöyle...

* Elektrik, havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı tüketenlerden, satış bedeli üzerinden vergi alınacak

* İmalat ve üretim sektöründe vergi oranı % 1, konut ve diğer sektörlerdeki tüketimde % 5 olacak.

* Gökyüzünde, uçak, helikopter, balon, zeplin kullanılarak yapılan reklamın metrekaresinden günlük 10 YTL, her türlü levha tanıtımlarından metrekare başına 100 YTL vergi alınacak.

* Belediyeler her türlü eğlenceden gelir sağlayacak. Konser, at yarışı, sirk gibi yerlerden yüzde 10 vergi alınacak. Bar, pavyon ve gazino gibi yerlerden eğlence vergisi olarak 80 YTL tahsil edilecek.

* Otel, pansiyon ve tatil köylerinden günlük konaklama ücretinin yüzde 3’ü oranında konaklama vergisi alınacak. Konutlara ait çevre temizlik vergisi su tüketim miktarı esas alınarak büyükşehirlerde 20 kuruş, diğer illerde ise 15 kuruş olarak alınacak.

*Emlak vergisi oranları yeniden belirleniyor. Büyükşehirlerde oturanlar yeni oranları bir kat fazla olarak ödeyecek. Emlak vergisinin 1. taksiti Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksiti ise Kasım’da ödenecek. Peşin ödemede 2. taksitte yüzde 10 indirim yapılacak.

* Sokağa ve caddeye park edilen araçlardan vergi alınacak. Buna göre, her taşıt için saatte 2 YTL, günlük 7 YTL geçici kullanım harcı ödenecek. Taksi duraklarındaki taksicilerden de taksi başına 30 YTL “geçici kullanım harcı” alınacak.

0 yorum:

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini