11.01.2008

Nüfus cüzdanı tarih oluyor


2008 yılından itibaren nüfus cüzdanının yerini elektronik vatandaşlık kartı alacak. Yeni uygulama nasıl olacak?

Pilot uygulamalarına bu yıl başlanacak olan e-devlet projesiyle, tapu kayıtları evden kontrol edilebilecek, vergi işlemleri için vergi dairesine gidilmeyecek, nüfus cüzdanının yerini ise elektronik vatandaşlık kartı alacak.

Kamu hizmetlerine tek noktadan ulaşılmasını hedefleyen “e-Devlet Ana Kapısı”, pilot hizmetlerle yılı içinde hayata geçirilecek. Bunun için Devlet Planlama Teşkilatı, kamu kurumlarında ortak iletişim alt yapısının kurulması maksadıyla fizibilite çalışması yapıyor.

Vergi dairesinde otomasyon
Sistemin hayata geçirilmesiyle vatandaşlar kamu hizmetlerinde nüfus cüzdanı yerine, temel kimlik bilgileri ve biyometrik unsurları içeren elektronik vatandaşlık kartını kullanacak. Tüm vergi daireleri de otomasyona dahil edilecek. Mükelleflere internet üzerinden verilen hizmetler artırılacak. Adalet Bakanlığı tarafından da kişisel verileri temin edecek yasal düzenleme yapılacak. Kişilerin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı ile temel hak ve özgürlüklerin korunmasını temin ederek, elektronik sistemler aracılığıyla veya diğer yollarla kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesinin önüne geçilecek.

Tapuda ortak kullanım
2008 yılı içinde l Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) de 225 tapu sicil müdürlüğü ve 9 kadastro müdürlüğünde yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda oluşturulan veri tabanının Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, belediyeler ve noterler gibi ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşlarla paylaşımı gerçekleştirilecek. Tapu kadastro kayıtlarının Mernis kayıtları ile entegrasyonu sağlanacak, böylece vatandaşlar kendi mülkiyetlerinde olup bitenleri rahatlıkla izleyebilecek.

2 yorum:

AYCA dedi ki...

Şeyda cım çok güzel bilgiler bunlar, aslında bu uygulamalar için çok geç bile kaldılar ya..
bir an evvel hayata geçirirler inşallah...
Sevgilerimizle canım....

şeyda dedi ki...

Evet Ayçacığım geçten de öte maalesef:)) 35 yıllık rüyanın sonucu nihayet gerçekleşecek.

MERNİS bu fikri ilk olarak 1972’de ortaya çıkarmış.

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini