15.10.2007

insanlığın sonu kirlettiği çevre ile gelecektir!!!


Hemen hemen her gün yeni bir iklim felaketi haberi duyuyoruz. Ya yağmur yağıyor sel oluyor ya da güneş açıyor kuraklık başgösteriyor. Küresel ısınmanın ayak sesleri artık daha yakından duyuluyor. Kutup ayıları nesli tükenmek üzere olan hayvanlar listesine giriyor… Çukurova kuruyor, buğday sökülüyor, pancar, mısır ve soya tehlikede...FARKINDA MISINIZ? Ülkemizde de yazlar daha sıcak geçmeye başlarken kışlar kısaldı.

· Ozon tabakasının delinmesi,
· Yerkürenin giderek ısınması,
· Buzulların erimesi,
· Kanser ve benzeri hastalıkların artması,
· Doğal kaynakların hızla tüketilmesi.vs...

Bu gelişmelerden biz insanlar sorumluyuz.
Son zamanlarda küresel ısınma gündemde ve çoğu insan bunu sadece izlemekle yetiniyor. Çevre, doğa bütün gücüyle çığlık atıp bizden yardım istiyor ama bunu pek duyan yok :(

Dünyamız son yüzyılda ısınmaya başladı. Bunu anne-babalarınız konuşurken, okulda öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan, televizyondan, internetten ya da radyo programlarında her geçen gün daha sık duymaya başladınız değil mi? Dünyamız, biz insanların yaşam tarzları nedeniyle her geçen gün ısınıyor! Çünkü;

Günlük yaşamımızda gerekenden fazla elektrik kullandığımızda, fabrikalarda çok miktarda enerji kullanıldığında, trafiğe çıkan araba sayısı her geçen gün arttığında, daha çok ağaç kesildiğinde, ormanlarımızın yanmasında, Televizyon izlediğimizde, klima çalıştırdığımızda, ışık açtığımızda, saç kurutma makinesi kullandığımızda, bir arabanın içinde yolculuk ettiğimizde, bilgisayar kullandığımızda, çamaşırlarımızı makinede yıkayıp kuruttuğumuzda, bulaşık makinesi kullandığımızda, fırın kullandığımızda, havai fişek kullandığımızda, parfüm deodorant kullandığımızda, cep telefonu kullandığımızda vs..vs.. atmosfere sera gazı salınmasını sağlamış oluruz.

Bilim; insanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma diyor.

Bizlerde bu ısınmayı engellemek ve doğanın dengesini bozmamak için birçok şey yapabiliriz mesela; Çevre bilinci olan, doğayı, ülkesini seven, duyarlı her kese sesleniyorum! Lütfen! her kes yaşadığı bölgedeki çevreyi, doğayı korumak için elinden geleni yapsın. Ferdi olarak bile bir çok şeyin yapılabileceğine inanıyorum, ağaç dikmek, doğal çevreye hiç değilse kendimizin zarar vermemesi, kirletmemesi için dikkat etmek, korumak ve en önemlisi diğer insanları (Doğaya, çevreye zarar veren) uyarmak onları bilinçlendirmek.. Ki sanırım en önemlisi bu çünkü çevre bilinci olan bir toplum olursak bu yok oluş kendiliğinden durur veya gerektiğinde kamuoyu olarak bu yok oluşun karşısına dikilebiliriz.

Hepimiz üzerimize düşeni yaparsak küresel ısınmayı en azından yavaşlatabiliriz. Üzerinde yaşayacağımız bir dünyanın gelecekte de varolmasını sağlayabiliriz. Daha da geç olmadan! Kendimiz, sevdiklerimiz, çocuklarımız ve diğer canlılar için... Küresel ısınmayı görmezden gelmeye devam etme hakkımız var mı?

Neler yapabiliriz?
· Devletin yapabilecekleri,
· Yerel Yönetimlerin yapabilecekleri,
· Birey Olarak küresel ısınmaya karşı yapabileceklerimiz ....

Dünyayı Tehdit Eden Küresel Isınmaya Karşı Birey Olarak yapabileceklerimizden bazıları mesela :

Standart akkor lambamızı floresan (CFL) bir lamba ile değiştirmeliyiz. CFL normal bir lambanın kullandığı enerjinin %60 ından daha azını kullanır.Bu basit değişiklik yılda 150 kg karbondioksit tasarrufu sağlayacaktır. Örneğin Amerika'daki her aile bu değişikliği gerçekleştirirse, karbondioksit yayılımı yılda 90 milyar pound azaltılabilir.

Isıtıcımızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlamalıyız. Evimizde kullandığımız enerjinin neredeyse yarısı ısınmaya ve soğutmaya gitmektedir. Bu basit ayarlama ile yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kalorifer kazanı ve klimalarımızdaki filtreleri temizleyip ya da yenilemeliyiz. Kirli bir filtreyi temizlemek yılda 175 kg karbondioksit tasarrufu sağlayacaktır.
Programlanabilir bir ısıtıcı kullanmalıyız. Programlanabilir ısıtıcılar otomatik olarak gece ısıyı düşürür ve gündüz artırır. Böyle bir sistem kullanarak yılda 100 dolara yakın tasarruf edebilirsiniz.

Enerjiyi verimli kullanan ürünler almalıyız. Yeni aldığınız ürünlerin üzerindeki enerji verimi ile ilgili bilgilere dikkat edin. Örneğin A.B.D.'de yaşayan herkes ürünlerini yeni verimli ürünle ile değiştirirse; karbondioksit emisyonu yılda 170 milyon ton azalır.

Su ısıtıcımızı yalıtım örtüsüyle kaplamalıyız. Sadece bu basit hareketle yılda 500 kg karbondioksit tasarrufu yapmış olursunuz. Eğer ısıtıcınızı 50 C°'nin üzerine ayarlamazsanız 250 kg karbondioksit daha tasarruf edersiniz.

Sıcak su kullanımımızı azaltmalıyız. Suyu ısıtmak için çok enerji harcamak gerekiyor. Daha verimli çalışan ve az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

Kullanmadığınız zamanlarda elektronik aletlerinizi fişten çıkartmalıyız. Saç kurutma aletleri, cep telefonu şarjları ve televizyonlar kapalı olsalar bile enerji harcamaya devam ederler. Elektronik aletlerdeki saatleri çalıştırmak ve hafıza çiplerini hazır tutmak için harcanan enerji, evde harcanan toplam enerjinin %5'ini oluşturuyor ve atmosfere yılda 18 milyon ton karbon bırakıyor.

Bulaşık makinemizi sadece tamamen dolu olduğu zamanlarda çalıştırmalı ve enerji tasarrufu ayarında kullanmalıyız. Bu şekilde yılda 50 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.


Evimizin yalıtımını düzeltmeliyiz. Duvarları ve tavanları iyi bir şekilde yalıtmak ısınma masraflarınızı %25 azaltabilir ve yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlar.

Geri dönüşümü evde başlatmalıyız. Evde oluşan çöpün yarısının geri dönüşümünü sağlamanız, yılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu sağlar.

Geri dönüştürülmüş kağıt ürünleri kullanmalıyız. Geri dönüştürülmüş kağıt üretimi %70-90 arası enerji tasarrufu sağlıyor ve dünyadaki ormanların azalmasını önlüyor.

Ağaç dikmeliyiz. Sadece bir ağaç, yaşamı boyunca bir ton karbondioksit emilimi gerçekleştirir. Ağaçların oluşturacağı gölge, havalandırma masrafınızı %15'e kadar azaltabilir.

Yerel üretilmiş yiyecekler kullanmalıyız. Yerel ürünler kullanmak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Dondurulmuş gıdalar yerine taze gıdalar alın Dondurulmuş gıdaların üretiminde 10 kat daha fazla enerji kullanılmaktadır.

Yerel çiftçi pazarlarını araştırıp ve desteklemeliyiz. Size gelecek ürünün yetiştirilmesi ve taşınmasındaki enerjiyi beşte bir oranında azaltırlar.

Alabildiğimiz kadar organik gıda almalıyız. Organik gübreler geleneksel gübrelere göre karbondioksiti daha yüksek seviyede yakar ve depolar. Eğer bütün soya fasulyelerini ve mısırları organik olarak üretseydik atmosferden 290 milyar kg karbondioksiti uzaklaştırmış olurduk.
Fazla paketlenmiş ürünlerden kaçınmalıyız. Çöpünüzü %10 oranında azaltarak 600 kg karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

Daha az et yemeliyiz. Metan en önemli ikinci sera gazıdır ve sığırlar en çok metan yayıcılardandır. Otla beslenmeleri ve çift mideli olmaları metan üretmelerine sebep olur ve bu gazı her nefes verişlerinde atmosfere salarlar.Araba kullanarak kat ettiğimiz kilometreyi yürüyerek, bisiklete binerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak azaltmalıyız. Arabayla yapılacak 15 kilometrelik bir yoldan kaçınmak yılda 250 kg karbondioksit tasarrufu sağlayacaktır!

Arabamızı arkadaşlarımız ve yakınlarımızla ortak kullanmalıyız. Arabanızı haftada sadece 2 kere biriyle paylaşmak yıllık karbondioksit emisyonunuzu 800 kg azaltacaktır.

Arabamızın motor ayarlarına dikkat etmeliyiz. Düzenli bakım, yakıt verimliliğini ve gaz emisyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Araba sahiplerinin sadece %1'i arabalarını düzenli olarak kontrol ettirse, 500 milyon kg karbondioksit atmosferimizden uzak durur.
Arabamızın lastiklerini haftalık olarak kontrol edip ve düzgün şişirilmiş olduğundan emin olmalıyız. Düzgün şişirilmiş lastikler litre başına aldığınız yolu %3 oranında artıracaktır. Her 4 litre benzin tasarrufu, 10 kg karbondioksiti atmosferimizden uzak tuttuğu için yakıt verimliliğindeki her artış bir önem arz etmektedir.

Eğer yeni bir araba almamızın zamanıysa yakıtı daha verimli kullanan bir araç seçmeliyiz. Yeni aracınız eski aracınıza göre 4 litre benzin ile sadece 5 km daha fazla yol giderse, yılda 1500 kg karbondioksit tasarrufu yapmış olursunuz.

Daha az uçmalıyız. Hava ulaşımı ciddi biçimde gaz emisyonuna sebep olduğu için, hava yollarını kullanma sayınızı bir ya da iki azaltmanız çok ciddi değişiklikler meydana getirebilir. Yenilenebilir enerji projelerine yatırım yaparak havayolu kullanımınızı dengeleyebilirsiniz.
Bunlar sadece birey olarak yapabileceklerimizin bir kısmı..
Ben üzerinde yaşadığım dünyayı seviyorum. Şu anda dünyada var olan her canlının yaşam hakkına saygı duyuyor, gelecek nesillerin de üzerinde yaşanabilir bir dünyaya sahip olması gerektiğine inanıyorum. Küresel ısınmaya karşı birey olarak önlemler alacağıma da söz veriyorum!

SİZ DE SÖZ VERİN!

2 yorum:

ayça dedi ki...

Seydacım çok güzel çok detaylı olarak bu konuyu anlatmışsın keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa, ben biraz daha değeişik bir açıdan ele aldım. Sevgiler.

şeyda dedi ki...

Sevgili Ayça, İnsan yaşamı çeşitli dengeler üzerine kurulmuştur. İnsanın çevresiyle oluşturduğu doğal dengeyi meydana getiren zincirin halkalarında meydana gelen kopmalar, zincirin tümünü etkileyip, bu dengenin bozulmasına sebep olmakta ve çevre sorunlarını oluşturmaktadır.Bende o kopan halkalardan bir kaç tanesini bloguma aldım.. bunun yanında seninde blogunda belirttiğin gibi o kadar farklı sorunlar çevre sorunu yaratıyorki..
İKLİM değişikliği yüzünden "Ayıların uykusu kaçtı" diyorlar. Ama insanoğlunun uykusu ayı kadar kaçmıyor maalesef...

Arama

Loading

arama motoru..

Subscribe via email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler

Blog Listem

My BlogCatalog BlogRank Free blog counters BlogBurst.com Check PageRankOpen Directory Project at dmoz.orgAdd to Technorati Favorites! Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.NetBlog Linkleri Link Dizini